Ortodonti; dişler ve yüzdeki düzensizliklerin; teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Ortodonti tedavisi ile dişlerdeki çarpıklık ve kapanış bozuklukları, çocuklarda ve erişkinlerde estetik tel ve braketlerle yapılmaktadır. Ağız sağlığının geliştirilmesi ve böylece genel sağlığın da iyileşmesine yardımcı olur ve kişinin özgüvenini artmasını sağlar.

Ortodonti tedavi süreci ortalama olarak 1,5- 2 yıl civarındadır. Diş teli kontrolüne 4-6 hafta aralığında belli dönemlerde mutlaka hekim kontrolüne gidilmelidir. Ortodonti tedavisinin aşamaları şu şekildedir;

Ortodonti tedavisinde ilk muayenede ortodontist, detaylı ortodonti muayenesi yaparak hastanın ortodonti tedavisine ihtiyaç duyup duymadığını belirler. Ortodonti tedavi süreci ve maiyeti hakkında hasta bilgilendirilir. 

Ortodonti tedavisine başlanmadan önce ağızda çürük diş olmaması, diş eti iltihaplarının ve kanamalarının bulunmaması gerekir. Tedavi öncesinde diş hekiminize mutlaka dolgularınızı ve diş taşı temizliğinizi yaptırmalısınız. Hijyenik olarak kötü durumda olan ağız yapısına veya diş etlerinde kanama olan hastaların dişlerine braket yapıştırılması mümkün olmayacaktır.

Ortodonti tedavisinde planlama evresinde ortodontist, ortodonti işlemine uygunluğunuzu belirleyip detayları vererek ortodonti tedavisini planlamaya başlar.

Ortodonti tedavisinde en çok merak edilenlerden biri ağrı hissedilip hissedilmediğidir. Çok ağır ağrılar hissetmemekle birlikte işlem sonrasında hafif düzeyde ağrı hissetmeniz olasıdır.

  • Telsiz Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi dahilinde gerçekleştirilen Invisalign tedavisi, ortodontide gelinen son teknolojilerdendir. Kişiye özel tasarlanan şeffaf plaklar (aligner) sayesinde dişlerinizi düzeltmek amacıyla uygulanan bir tedavidir. Bireylerin Invisalign’i tercih etme sebebi; dişlerde bulunan çapraşıklığın düzenlenmesi sürecinde, ortodonti tedavisinin görünmemesi avantajıdır. Son dönemlerin tercih edilen ortodonti tedavi seçeneklerindedir.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket etmesi istenen yöne göre seri şeklinde Invisalign plaklarının üretimine başlanır. Üretilen plaklar 0,05 mm’lik hareket kapasitesi yaratmaktadır. Plaklar 15 gün boyunca takılmaktadır.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

CAD-CAM sistemi, işlemin uygulanma aşamasında destek teknoloji olarak göze çarpıyor. Doktorunuz ağzınızdan ölçü alarak mevcut ölçüleri CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi aracılığıyla bilgisayar ortamına aktaracaktır. Dişlerin sanal ortama aktarılmasından sonra bilgisayar simülasyonu aracılığıyla hareket ettirilmesi sağlanır. 0,05 mm’lik harekete göre şeffaf plak üretimi gerçekleştirilir.