– Onley ve İnley

            İnley ve onleyler dolgu ile kuron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolguyu destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda inley ya da onleyler kullanılır.

– Protez

             Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ve kaybedildiği durumlarda, kaybedilen dokuların yerine konması için kullanılan, kişiye özel hazırlanmış materyallere diş protezleri denir.
    Yapılan protezlerle hastanın çiğneme etkinliğini, yaşam kalitesini arttırmak, estetik görünüm ve konuşmayı geliştirmek hedeflenir. Kırılmış,renk değiştirmiş ya da şekil bozukluğuna sahip dişler insanların estetiğinde son derece olumsuz bir etki yaratırlar. Bu nedenle psikolojik olarak etkilenen insanlar yapılacak çeşitli protezler yardımıyla daha düzgün görünüme kavuşabilirler.

Sabit Protez Nedir?

Çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da dişhekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Dişhekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

Hareketli Protez Nedir?

Ağızda hiç diş bulunmaması, diş kayıplarının çok sayıda olması ya da sabit proteze destek olabilecek arka taraftaki dişlerin kaybedilmesi sonucunda, kişiye özel hazırlanan, hasta tarafından da takılıp çıkartılabilen protezlerdir.

– Tam Seramik Kuron (Empress)

Tam seramik, full porselen, full seramik, gibi adlar da verilen tam porselen diş kaplama olarak özellikle doğal dişe en yakın estetik sonuç isteyen hastalarda, ön dişlerde kullanılan kaplama çeşididir. Empress diş kaplamalarının içerisinde altyapı malzemesi yoktur. (Örneğin zirkonyum porselen kaplamalar, altyapısı zirkonyum olan porselen diş kaplamalarıdır. ) Full porselen diş kaplamaları ise porselen malzemenin güçlendirilmesi ile elde edilir.

Güçlendirme işlemi için yüksek basınç ile sıkıştırılan porselen üzerine cam seramik yığılması tekniği ile üretilirler. Özellikle ön diş kaplamalarında doğal görünüm arzu ediliyorsa empress diş kaplamalar tercih edilirler. Ön dişlerde birkaç dişin çeşitli nedenlerle kaplanması gerektiği zaman kendi dişlerinize en çok benzeyen ve kaplama olduğu anlaşılmayan tek diş kaplama çeşididir.

Eksik dişlerin olması durumunda köprü gövdesi olarak yeterli dirence sahip olmadıkları için tercih edilmezler. Büyük azı dişlerinde çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli direnci gösterilmeyecekleri düşünülse de günümüzde geliştirilmiş empress diş malzemeler arka dişler bölgesinde de uygulanabilmektedir.

EMPRESS DİŞ KAPLAMASI KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

 1. Gülüş tasarımı öncelikli talebi ol hastalar için Dişlerin birbirleriyle olan harmonisini düzenlemek amacı ile,
 2. Dişlerde form bozukluğu var ise yani dişler olması gerektiği şeklin dışında küçük veya büyük ise,
 3. Aralıklı dişlerin kapatılması için diğer yöntemler uygun olmadığında iyi sonuçlar almak isteniyor ise,
 4. Dişler üzerinde çeşitli nedenlerle aşınma olduğu durumlarda doğal diş görüntüsü elde etmek istendiğinde,
 5. Diş boylarını uzatmak gerekiyor ise,
 6. Diş rengini değiştirmek, özellikle aşırı flor kullanımı ve antibiyotik renklenmeleri gibi diş renklenmesi sorunu olan vakalar için dişlerin üzerine sadece estetik amaçla kaplamak gerekiyor ise doğal oldukları için güçlendirilmiş tam seramik empress diş kaplamalar uygulanabilmektedir.

EMPRESS/FULL PORSELEN HANGİ DİŞLER İÇİN UYGUN?

Tek diş üzerine estetik kaplama uygulanacak vakalarda uygundur. Diş eksikliğinde köprü olarak tercih edilmezler. Özellikle ön 6 diş için kullanılmaya başlayan empress diş kaplamalar günümüzde ön 5 diş için rahatlıkla kullanılabilir olmuştur.

EMPRESS/FULL PORSELEN KAPLAMALAR HANGİ DİŞLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

 • Büyük azı dişlerine yapılması tercih edilmez. Daha önce diş kesimi yapılmış dişlerde empress kaplama için uygun diş şekli verilemeyeceği durumlarda kırılmalara neden olacağı için uygun olmayacaktır.
 • Diş eksikliğinin giderilmesi amacı ile empress diş kaplamalar kullanılması tavsiye edilmez.
 • Üzerinde metal pivo bulunan kanal tedavili dişlerin empress kaplama ile kaplanması önerilmez.
 • İmplant üzeri metal abutment kullanıldığında renk sorunu oluşacağı için empress diş kaplamamlar uygun değildir.

HANGİ DURUMLARDA EMPRESS DİŞ KAPLAMALARI UYGUNDUR?

 1. Antibiyotik, fluor kullanımına ve yaşa bağlı renklenmelerde,
 2. Beyazlatma ile sonuç alınamayan kanal tedavili dişlerde,
 3. Doğumsal doku, şekil bozukluğu bulunan dişlerde,
 4. Pozisyon bozukluğu bulunan dişlerde,
 5. Aralık diş dizilimlerinde,
 6. Zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde,
 7. Çoklu restorasyon gerekliliği ve gülüş tasarımında empress yapılabilir.

ZİRKONYUM MU? EMPRESS Mİ?

Her iki malzeme de estetik diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla kullanılır ve tatmin edici sonuçlar verir. Ancak empress diş kaplamalar özellikle bütün dişlerin mevcut olduğu hastalarda köprü ihtiyacı yok ise tercih edilebilir. Ön diş bölgesinde bir veya iki dişin kaplanması gerektiğinde de doğal diş görüntüsü elde etmek için empress diş kaplamalar önerilmektedir. Sizin için en iyi alternatifi diş hekiminiz klinikte tavsiye edecektir.

            – Zirkonyum

Biyolojik uyum, doğal görüntü, estetik ve mekanik direnç gibi istediğimiz tüm özelliklere sahip olan bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Zirkonyum esaslı porselenleri hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal olmaları, hem de arka dişlerde kullanılabilecek sağlamlıkta olmaları sebebiyle güvenle tercih etmekteyiz. Doğal görünüme en uygun alt yapı malzemesi olan zirkonyum, altında metal altyapı olmadığı için ışık geçirgenliğine izin verir, gri görüntü yaratmaz ve orjinal dişlere en yakın doğal görünümü sağlar.

Zirkonyum dişler nerelerde kullanılır?

• Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb) renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde
• Önceden dişleri kesilmiş kişilere
• Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),
• Ağzında metal destekli köprü –kuron(kaplama)olan kişilere
• Kırık dişlerin düzeltilmesinde
• Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde
• Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)
• Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde Zirkonyum güvenle uygulanmaktadır.

Zirkonyum dişlerin Avantajları Nelerdir?

• Diş eti uyumu . Diş eti hastalıklarında ya da diş eti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.
• Allerjik değildir, doku dostu bir materyaldir.
• Isı yalıtıcı özellikleri iyi olduğundan dişlerde soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.
• Hijyenik olması (yüzeyinde mikroorganizma tutuculuğunun daha az olması)
• Vücut dokuları ve ağız dokularıyla tam uyumlu olması
• Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin dokusu tam olarak yakalanır. Sağlıklı bir dişin minesi tamamen ışığı geçirmesine rağmen porselen dişlerin altında kullanılan metaller porselen dişlerde opak bir görüntü yaratabilmektedir. Bu cansız görüntü problemi zirkonyum dişlerde çözülmüştür.

Zirkonyum dişlerin Dezavantajları Nelerdir?

• Metal altyapılı kaplamalara göre maliyeti yüksektir
• Yan yana 3-4 diş eksiklikleri bulunan köprülerde kullanımının riskli olmasıdır çünkü zirkonyum, metaller kadar kırılmaya dirençli olmasına karşın onlar kadar esnek değildir

Metal alt yapılı porselen dişlerden farkları nelerdir?

• Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.
• Zirkonyum ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir.
• Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyum da ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.
• Metal destekli porselenler kuron –köprü(kaplamalar) mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyum ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.
• Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
• Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
• Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
• Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
• Önceden yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle dişetinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.
• Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümlerini korurlarken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.
• Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenlerde yoktur.
• Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. Diş etiyle uyumu çok iyidir ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

Zirkonyum dişlerin klinik uygulama aşamaları kısaca nedir?

1.BASAMAK

Diş Hekiminiz lokal anesteziyle dişinizi uyuşturur. Dişinizi kaplama için hazırlar ve geçici kaplama için ölçü alır.Geçici kaplama, daimi kaplamanız takılana kadar dişinizi koruyacaktır. Daimi ölçü alınır (bazı durumlarda asıl ölçü dişetlerinin iyileşmesi için ikinci seansa bırakılır)

2.BASAMAK

Daimi ölçünüz diş laboratuarına gönderilir. Bu ölçü model olarak ağzınızın birebir kopyasıdır. Bu aşamada kaplamamızın alt yapısının kontrolü yapılır, düzeltilmesi gereken yerle düzeltilir, uyumluma yapılır. Eğer bu aşama yapılmadan atlanırsa bir sonraki son prova aşamasında altyapıdaki hataları düzeltmek çok zor bazen imkansızdır.

3.BASAMAK

Son aşamada estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans en başta karar verilen olması istenilen diş rengi ve şeklindeki hazırlanmış maketlerinizin dişlerinizin üzerindeki ve yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Ortalama tüm bu işlemler 7-10 gün içerisinde tamamlanır.

            – Laminate Veneer

            porselen laminalar (Laminate Veneers ) uygulamasıdır. Porselen Lamine Diş uygulamasında kişinin dişlerine minimum zarar gelerek maksimum efektif gülüş sağlanabiliyor.
Lamine diş uygulaması dişlerde aralık olduğu durumlarda kullanılabilir. Dişler gereğinden kısa olduğu durumlarda, dişlerde çapraşıklık olan durumlarda, dişlerde kırık olan durumlarda lamine diş uygulamalarından faydalanmak mümkündür.
Estetik olan kesinlikle doğal olan demek, doğal olan yapı kişiyi rahat ettirir, güzel görünür. Yapılmış dişin çevreki insanlar tarafından fark edilmemesi makbuldür.

Kısaca söylemek gerekirse Estetik Diş Hekimliği ,Bonding, Diş beyazlatma, Lamine diş, Zirkonyum diş ,İmplant ,Pembe Estetik(Diş eti estetiği), Ortodontive Protez diş gibi tedavileri bünyesinde toparlayan ve sonucunda estetik gülüş tasarımını meydana getiren diş hekimliği becerisidir.


“Da Vinci Porselenleri” olarak da adlandırılan bu teknikte, dişin ön yüzeyinden 0,5 mm kadar aşındırma yapılır. İstenen renk ve şekilde, tırnak kalınlığında bir porselen hazırlatılarak diş yüzeyine yapıştırılır.

Uygulama alanları şöyle sıralanabilir:

Beyazlatmanın yeterli olmadığı durumlarda

Dişler arası aralıkların kapatılmasında

Şekil bozukluğu olan dişlerde

Minör çapraşıklıkların düzeltilmesinde (ortodontik tedaviye alternatif olarak)

Kesici kenar kırıklarında Avantajları nelerdir?

Ön dişlerin yeniden yapılandırılmasında kullanılabilecek en koruyucu yöntemdir. Dişleri hiç aşındırmadan bile hazırlanabilir.

Çok ince olmaları (0,2 mm inceliğe kadar) ve metal içermemeleri nedeniyle çok estetiktirler.

Tedavi süreci kısadır.

Çok ince olmalarına karşın kırılmaya karşı dirençlidirler.

Sigara, kahve, çay gibi gıdalarla boyanmazlar.

            – Bonding

                        Dişlerin arasındaki küçük aralıklar, küçük şekil bozuklukları dişler kesilmeden bonding malzemesi kullanılarak dişlerin üzerine yapılan estetik uygulamadır.

            – Pembe Diş Estetiği

            – Gülüş Tasarımı (burada ya da ön listese)

            – Diş Beyazlatma