Hamilelik öncesinde mutlaka diş hekimi kontrolünden geçilmelidir. Radyolojik tetkiklerin yapılıp ağızda sorun yaratabilecek potansiyeldeki dişlerin belirlenmesi gerekmektedir. Hamile kalmadan önce ağız içerisindeki çürüklerin ve varsa diş eti iltihabının giderilmesi önem taşır. Özellikle hamileliğin ilk 3 aylık periyodunda mide bulantıları ve kusmalar sonucu ağızda asidik ortam oluşmakta ve buna bağlı olarak diş çürümeleri görülmektedir. Yine aynı döneme ait diğer bir problem ani hormonal değişim sonucu diş eti iltihaplarının oluşmasıdır. Böylece hem ağızda var olan problemler giderilir hem de hamilelik sırasında yapılması gereken ağız bakımı hakkında bilgi alınmış olur.

İlk 3 aylık dönem: Bu dönem bebeğin oluşumunun hızla gerçekleştiği, organ taslaklarının oluştuğu dönemdir. Bu dönemde acil tedavi dışında diş tedavisi yapılmaz. Ağız bakımının çok iyi olması gereken dönemdir.

3.-6. aylar arası: Hamilelikte diş tedavileri ve periyodik diş taşı temizlikleri için en uygun dönemdir. Ancak acil olmayan keyfi tedavilerin yapılması önerilmemektedir.

Son 3 aylık dönem: Acil olmayan tedavilerin yapılması önerilmez. Anne adayı koltukta uzun süre yatmaktan rahatsız olabilir. Diş hekimi korkusu varsa yoğun stres erken doğuma yol açabilmektedir.

Hamilelik Sürecinde Bebeğin Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Anne adayının öncelikle iyi beslenmesi şarttır. Çünkü bebeğin diş gelişimi hamileliğin 5. ve 6. haftalarında başlar. Diş gelişimi için proteinden zengin; A, C, D vitaminleri ile birlikte, kalsiyum ve fosforun yeterli düzeyde alınıp dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Dişlerde yapı ve renk bozukluğuna neden olabilen tetrasiklin grubu antibiyotikler hamilelikte kullanılmamalıdır. Hamilelik sırasında vücutta herhangi bir enfeksiyon geliştiğinde düşük yada erken doğum olabilmektedir. Erken doğan bebeklerde dişler yetersiz mineralizasyona bağlı olarak daha dayanıksız olarak yapılanabilir.

Doğum Sonrasında Anne ve Bebek Ağız Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekle ilgilenen kişinin (anne, bakıcı, aile üyeleri), hijyen konusunda titiz olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu kişilerin ağız bakımlarına da önem vermeleri gerekir. Bebek bakımı için başvuran bakıcı adayının ağzında diş yada diş eti kaynaklı enfeksiyon varsa mutlaka tedavi olduktan sonra bebek bakımına başlamalıdır.