Periodontoloji; dişin çene kemiğine tutunmasını sağlayan dokuların, sağlığı ve hastalığı ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Periodontoloji; dişi çevreleyen dokuların (diş eti, sement, alveol kemiği, periodontal ligament) hastalıklarının önlenmesi, teşhisi ve tedavisiyle ilgilenir. Bu uygulamaları yapmak için uzmanlaşan diş hekimlerine periodontolog adı verilir. Periodontal hastalıkların yanı sıra, diş eti estetiğini ilgilendiren durumlar, dental implant uygulamaları, ağız bakımı girişimleri periodontolojinin çalışma sahası içerisinde yer almaktadır. Dişin kök yüzeyini kaplayan ve sement olarak adlandırılan özelleşmiş bir doku, dişin çene kemiği içinde oturduğu yuvayı oluşturan alveol kemiği, bu iki dokunun arasındaki özelleşmiş bir bağlantı mekanizması olan periodontal ligament ile bu dokuları örten diş eti periodontolojinin tedavi alanı içerisindedir.

Diş kayıplarını önlemek için iltihaplı diş etleri ve diş köklerinin etrafındaki hasarlı kemik dokusu, diş eti operasyonları ve destekleyici kemik tozları kullanılarak tedavi edilmektedir. Diş fırçalama sırasında kanamalar ile karşılaşıyor, ağızda kötü koku hissediyor, aynada dişlerinizi incelediğinizde dişler üzerinde birikmiş bej-sarı renkli katmanlar görüyorsanız ve dişinizi parmakla ittiğinizde kolayca hareket ediyorsa büyük olasılıkla bir diş eti hastalığına yakalanmışsınız demektir.

Cep nedir?

Diş eti, dişe ağzımızda gördüğümüz yerde yapışmaz. İçe doğru kıvrılır ve bir duvarını diş etinin, bir duvarını dişin oluşturduğu ve cep olarak adlandırılan anatomik bir yapı meydana getirir. Cep derinliği 3 mm’ye kadar sağlıklı kabul edilir. Daha fazla derinleştiği durumlarda hastalığa alt yapı oluşturabileceğinden müdahale gerektirir. Cep derinliği, adı periodontal sond olan ve ucunda milimetrik çizgiler bulunan özel bir el aleti yardımıyla ölçülür.

Plak Nedir?

Hepimizin ağzında bakteriler bulunur ve bunların sayısını sıfırlamak mümkün değildir. Bu bakterilerin, dişler ve protezler gibi ağızdaki sert dokuların üzerinde birikerek oluşturduğu tabaka plak olarak adlandırılır. Diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinin nedeni plaktır. Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamızın nedeni, bu plak tabakasını uzaklaştırarak hastalığın nedenini ortadan kaldırmaktır. Plak, gerekli şekilde uzaklaştırılamazsa diş taşına dönüşebilir veya diş eti iltihabına neden olabilir. Diş eti iltihabı, vücudun plak tabakasına karşı verdiği bir yanıttır. Diş eti kanaması, ilk ve en önemli diş eti iltihabı bulgusudur. Ağızda meydana gelen hiçbir kanama doğal, sağlıklı veya normal değildir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Periodontitis Nedir?

0,5 diş eti hastalığının başlangıcı olan diş eti iltihabı, tedavi edilmezse ilerleyip dişin destek dokularında ve özellikle de dişi ağızda tutan çene kemiği kısmında erimeye neden olabilir. Bu durum periodontitis olarak adlandırılır. Periodontitis, yavaş ya da hızlı ilerleyebilir. Dişlerde sallanma, yer değişikliği, aralanma, diş eti çekilmesi akla gelen ilk bulgular arasındadır.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş etinin; ağızda bulunması gereken seviyede değil, daha kök ucu yönüne doğru konumda yer alması diş eti çekilmesi olarak adlandırılır. Diş eti çekilmelerinin birçok nedeni olabilir. Klinikteki önemi; soğuk hassasiyetine neden olması, çürüğe yatkınlık sağlaması ve estetik sorunlar oluşturmasıdır.

Diş Eti Büyümesi Nedir?

Diş etinin ağızda bulunması gereken seviyede değil, daha çok diş üzerine doğru büyüdüğü durumlardır. Bazı ilaçlar, ağız solunumu, periodontitis ve bazı genetik hastalıklar diş eti büyümesinin nedenleri arasındadır.

Cilt hastalıkları ve Periodontoloji Arasındaki İlişki

Bazı cilt hastalıkları, ilk bulgularını ağızda ve özellikle de diş etinde verir. Diş etlerinde soyulma, ağızda sık sık yara çıkması, acı ve sıcak besinlerde diş etlerinde yanma hissi bu hastalıkların bulguları arasındadır. Sıklıkla diş eti hastalığı ile karıştırılan bu durum aslında diş hekimi değil uzman bir cilt hekimi tarafından tedavi edilmelidir.